Burun Estetiği - Rinoplasti

Burun estetiği düşünüyorsanız

Burun estetiği en sık uygulanan plastik cerrahi prosedürlerinden birisidir. Burun estetiği ile burnunuzun boyutu küçültülebilir, büyütülebilir, ucu veya sırtının şekli değiştirilebilir, burun delikleri daraltılabilir veya üst dudakla burun arasındaki açı değiştirilebilir. Ayrıca doğumsal ve edinsel bozukluklar, solunumsal sorunlar da düzeltilebilir.

Ameliyatı düşünüyorsanız, bu bölüm işlem hakkında size kabaca bilgi verecek ve sonuç hakkındaki beklentilerinizi değerlendirmenizi sağlayacaktır Unutulmamalıdır ki, kişiden kişiye özellikler değişiklik göstereceğinden ve her ameliyat kişiye göre planlandığından bu bölüm doğal olarak tüm sorularınızı cevaplayamayacaktır. İşlem hakkında anlayamadığınız ya da merak ettiğiniz konuda plastik cerrahınıza her türlü soruyu sormaktan çekinmeyiniz!

Burun estetiği ameliyatı için en uygun adaylar

Unutulmamalıdır ki burun estetiği operasyonu görünümünüzü düzeltip kendinize olan güveninizi arttırabilir ancak idealinizdeki görüntüye değişmenize ya da insanların size yaklaşımında farklılık göstermelerine yeterli olmayabilir! Ameliyata karar vermeden önce beklentilerinizi iyi belirleyip bunları plastik cerrahınızla tartışmanız önerilir.

Burun estetiği için en uygun adaylar; mükemmellik yerine görünüşlerinde düzelme bekleyen bireylerdir. Fiziksel olarak sağlıklı, psikolojik olarak stabil ve beklentilerinizde gerçekçi iseniz uygun bir adaysınız.

Cerrahi öncesi bu hastalar geniş, hafif sarkık ve kemerli (hump) burunlara sahiptiler.

Burun estetiği ameliyatı sadece estetik amaçla yapılabileceği gibi doğumsal bozuklukları ve solunumsal sorunlar için de uygulanabilir.

Burun estetiği ameliyatına yaş önemlidir. Birçok cerrah yüz gelişimini bozmamak için kızlarda 14-15, erkeklerde birkaç yıl daha sonrasını beklemeyi tercih etmektedir. Ayrıca genç hastanın sosyal ve duygusal durumu da göz önünde bulundurulmalı, kendisinin ve ailesinin ne istediği kesin olarak bilinmelidir.

Tüm ameliyatlar bazı belirsizlikler ve riskler taşır

Plastik cerrah tarafından yapılan burun ameliyatı sonrası komplikasyonlar nadiren ortaya çıkar ya da kolaylıkla halledilebilecek niteliktedirler. Ancak yine de enfeksiyon, burun kanaması veya anesteziye bağlı reaksiyonların görülme olasılıkları göz ardı edilmemelidir. Bu riskleri cerrahınızın size yaptığı uyarıları sıkı sıkı uygulayarak azaltabilirsiniz.

Cerrahi sonrası cilt yüzeyinde küçük kırmızı noktalar şeklinde kan damarları ortaya çıkabilir. Bunlar dikkat çekmemekle birlikte kalıcı olabilirler. Genellikle burun içinden yapılan kesiler ile girişim uygulandığı için burun estetiği ameliyatı sonrası iz kalmaz, ancak açık teknik gerektiren, burun deliklerinin küçültülmesini içeren ameliyatlardan sonra burun tabanında küçük izler kalabilir.

Yaklaşık on hastadan birinde ikinci bir girişimle düzeltilmesi gereken küçük sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlar en tecrübeli cerrahın hastalarının bile başına gelebilecek, tahmin edilemez problemlerdir, ancak düzeltilmeleri için de küçük ameliyatlar yeterli olur.

Ameliyatınızın Planlanması

Plastik cerrahınız ile sıkı bir iletişim içinde olmanız çok önemlidir. İlk muayenenizde cerrahınız size burnunuzun nasıl olmasını istediğinizi soracak, yüz ve burnunuzun yapısını değerlendirerek yapılabilecekler konusunda sizi bilgilendirecektir. Ayrıca burnunuzun kemik ve kıkırdak yapısı, yüzünüzün şekli, cildinizin kalınlığı, yaşınız ve beklentileriniz gibi ameliyatı ve sonucunu etkileyecek faktörleri açıklayacaktır.

Plastik cerrahınız ayrıca uygulanacak teknik ve anestezi, ameliyatın yapılacağı yer, ameliyatın taşıdığı risk ve kazanç olasılıkları ve sahip olduğunuz diğer seçenekleri size anlatacaktır. Birçok sigorta şirketleri sadece estetik içeren girişimleri karşılamamaktadır ancak solunum sıkıntısı gibi rekonstrüktif problemleri kapsamaktadır. Bu nedenle öncelikle sigorta şirketinizle cerrahi işleminiz hakkında önceden konuşmalısınız.

Plastik cerrahınıza burnunuzdan daha önce herhangi bir ameliyat geçirip geçirmediğinizi kesinlikle bildirmelisiniz. Ayrıca allerji, solunum sıkıntısı, kullandığınız ilaçları ve sigara kullanımınızı söylemelisiniz.

Plastik cerrahınıza aklınıza takılabilecek soruları (özellikle beklentileriniz ve operasyon sonucu hakkındaki çekinceleriniz varsa) sormaktan çekinmeyiniz

Ameliyata hazırlık

Plastik cerrahınız ameliyata hazırlık aşamasında size yiyecek ve içecek, sigara içimi ve bazı vitamin preparatları ve ilaçlardan kaçınmanız yolunda özel bir takım önerilerde bulunacaktır. Bu önerileri dikkate almanız ameliyat sırasında ve sonrasında iyileşmenizi olumlu yönde etkileyecektir

Burun estetiği ameliyatınız bir plastik cerrahi merkezinde ya da hastanede yapılmış olsun, sizi operasyondan sonra eve ulaştıracak ve bir ya da iki gün boyunca refakat edebilecek bir kişiyi sağlamanız önerilmektedir.

Ameliyatınızın yapılacağı yer

Burun estetiği ameliyatı, ayaktan hastaların ameliyat edildiği merkezlerde veya hastanelerde yapılabilir.

Ameliyatınızda uygulanacak anestezi

Burun estetiği ameliyatınız palnlanan girişime, sizin ve Plastik cerrahınızın tercihine göre lokal veya genel anestezi altında yapılabilir.

Lokal anestezi ve sedasyon kombinasyonu sayesinde hafif bir rahatsızlık ve dokunma hissine rağmen uyanık ancak rahatlamış olacaksanız fakat bölgeniz tamamen ağrı ve sızı duyusundan yoksun olacaktır. Genel anestezi altında ise ameliyat boyunca uyuyacaksınız.

Cerrahi İşlem

Burun estetiği ameliyatı genellikle iki saat, kompleks olgularda daha uzun sürmektedir. Ameliyat sırasında burun üzerindeki cilt, altındaki kemik ve kıkırdak çatıdan tamamen ayrılmakta ve istenilen şekil verilmektedir. Bu şekillendirme, sizin sorununuza uygun olarak Plastik cerrahınızın tercih ettiği bir yöntemle yapılacaktır. Sonrasında da cilt, yeni çatının üzerine geri yerleştirilecektir. Kesiler burun delikleri içinden veya burun tabanından yapılarak kemik ve kıkırdak çatıya ulaşılır ve istenen şekil verilir.

Ameliyat sonrası

Ameliyatınızdan sonraki ilk yirmi dört saat içinde yüzünüzde şişlik, burnunuzda ve başınızda ağrı hissedebilirsiniz. Ağrılarınız için Plastik cerrahınız tarafından verilecek ilaçları kullanabilirsiniz. Başınız yükseltilmiş şekilde yatmak uygun olacaktır.

Gözlerinizin çevresindeki morluk ve şişliğin ilk 2-3 gün içinde arttığını farkedebilirsiniz. Soğuk uygulaması ile şişliğinizin daha az olmasını sağlayacak ve sizi daha iyi hissettirecektir. Yine de kendinizi göründüğünüzden daha iyi hissedeceksiniz. Oluşan morluk ve şişliğin büyük bir kısmı iki hafta içinde geçecektir. (sizin ve plastik cerrahınız dışında kimsenin dikkatini çekmeyecek miktarda şişlik birkaç ay daha sürecektir)

Ameliyatınızı takiben ilk birkaç gün içinde az miktarda kanama ve birkaç hafta burun tıkanıklığı olabilir. Plastik cerrahınız size özellikle ilk hafta içinde burnunuzu temizlemek için zorlamamanızı önerecektir.

Ameliyat sonunda burnunuza tampon yerleştirilmiş ise bu birkaç gün içinde çekilecek ve siz kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Birinci, bazen de ikinci haftanın sonunda tüm pansuman, alçı ve dikişleriniz alınmış olacaktır.

Normale Donüş

Birçok burun estetiği geçiren hasta, iki gün içinde ayağa kalkmakta, bir hafta sonrasında da okul veya masa başı görevlerine dönebilmektedir. Tamamen normal günlük aktivitelere dönüş ise birkaç haftayı bulmaktadır.

Plastik cerrahınız size aşamalı olarak günlük aktiviteleriniz konusunda daha detaylı bilgiler verecektir. İki-üç hafta boyunca yorucu faaliyetlerden (jogging, yüzme, eğilme, cinsel ilişki gibi kan basıncınızı arttıran her türlü aktiviteyi) kaçınmanız ve de ilk sekiz hafta boyunca burnunuzu darbelerden ve güneşten korumanız gerekmektedir. Yine bu süre içinde yüzünüzü ve saçınızı yıkarken, makyaj yaparken çok dikkatli olmalısınız.

Kendinizi hazır hissettiğiniz anda kontakt lenslerinizi takabilirsiniz ancak gözlük takmak için zamana ihtiyacınız var. Alçınız çıkarıldıktan sonra, burnunuz tamamen iyileşene kadar baskı yapmaması için gözlüğünüzün alnınıza yapıştırılarak asılması veya yanaklarınızdan desteklenmesi gerekmektedir.

Plastik cerrahınız iyileşme sürecinizin takibi açısından kontrole geleceğiniz günleri size bildirecektir. Bu süreç içinde beklenmedik bir sorununuz olursa plastik cerrahınıza danışmaktan çekinmeyiniz.

Yeni görünümünüz…

Ameliyatınızdan sonraki ilk günlerde yüzünüz de morluk ve şişlik varken, çok daha iyi görüneceğinizi unutabilirsiniz. Özellikle Plastik cerrahi ameliyatları sonrasında hastalarda bir süre moral bozukluğu olması beklenebilir ve bu doğal karşılanır.

Bu sürecin geçeceğine inanın. Her geçen gün bununuz daha iyi görünecek ve moraliniz düzelecektir. Bir iki hafta içinde ameliyat olduğunuz belli bile olmayacaktır.

İyileşme süreci yavaş ve aşamalıdır. Özellikle burun ucunda gizli bir şişlik birkaç ay boyunca var olacaktır. Kesin sonucun ortaya çıkması bir yılı geçebilir.

Bu süreç içinde aileniz ve arkadaşlarınızdan beklenmedik reaksiyonlarla karşılaşabilirsiniz. Burnunuzda önemli bir değişiklik görmediklerini söyleyebilirler. Ailesel veya etnik inançlara karşı yapılmış bir değişiklik olarak görüp bu nedenle içerleyebilirler. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız neden ameliyat olmak istediğinizi hatırlayın. İsteklerinize ulaşmışsanız ameliyatınız başarılı olmuştur.

Bize Ulaşın

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

KVK Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum
Açık rıza beyanını okudum, anladım, kabul ediyorum