Meme Küçültme

Eğer meme küçültme operasyonu düşünüyorsanız...

Büyük ve sarkık memelere sahip kadınlar, bu ağır dokular nedeniyle oluşan sırt ve boyun ağrıları, deri tahrişleri, kemiklerde aşınma ve solunum problemleri ile karşılaşabilirler. Ayrıca sütyen kayışları omuzlarda bu ağırlıktan kaynaklanan çentikler oluşturmaktadır.

Meme küçültme operasyonu tıpta redüksiyon mammoplastisi olarak adlandırılır. Bu prosedür, fazlalık olan yağ, deri ve meme dokularının çıkarılarak memeye daha küçük, hafif ve dolgun bir görünüm kazandırılması işlemidir. Aynı zamanda bu operasyonda meme başı çevresindeki koyu alan olan aerola da küçültülür.

Eğer meme küçültme operasyonu düşünüyorsanız, bu sayfada yazılanlar size bu girişimin basitçe mantığını, nasıl uygulandığını ve ne gibi sonuçlar doğuracağını anlatacaktır. Tabiki burada yazılanlarla kafanızdaki tüm sorularınızı yanıtlamamız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle anlamadığınız bir durum söz konusu olduğunda plastik cerrahınıza danışmanız yapılacak en doğru eylem olacaktır.

Meme küçültme operasyonu için en uygun adaylar kimlerdir?

Meme küçültme operasyonu kozmetik nedenlerden ziyade genellikle fiziksel rahatsızlıklardan kurtulma amacı ile yapılmaktadır. Çoğu kadın hasta bu operasyonu, büyük ve sarkık meme dokularının onların fiziksel aktivitelerini kısıtlayarak onları rahatsız etmesi nedeniyle istemektedir.

Bu operasyon fiziksel rahatsızlık oluşturduğu taktir de çok erken yaşlarda da (17-18) yapılabilir bununla birlikte genel yaklaşım meme dokuları tam olarak gelişmeden bu operasyonun uygulanmaması şeklindedir. Bu nedenle bu operasyon için en uygun adaylar meme dokuları tam olarak gelişmiş, prosedürün mantığını anlamış ve gerçekçi beklentileri olan kişilerdir. Meme küçültme operasyonu daha sonraki dönemde hamile kalıp emzirmeyi düşünen kadınlara önerilmemektedir.

meme-kucultme-operasyonu-icin-en-uygun-adaylar-kimlerdir

Tüm cerrahi girişimler birtakım belirsizlik ve riskler taşımaktadır.

Meme küçültme operasyonu basit bir girişim değildir fakat iyi bir plastik cerrahın elinde oldukça güvenilir bir operasyondur. Yine de tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi bu operasyonda da birtakım komplikasyonların, ki bunlar arasında kanama, enfeksiyon veya anestezi komplikasyonları gibi, görülme ihtimali vardır. Bazı hastalarda operasyon sonrası meme başı çevresinde ağrılı yaralar çıkabilmektedir ancak bunlar antibiyotikli pomadların kullanımı ile tedavi edilebilmektedir. Komplikasyonların gelişme oranını cerrahınızın önerilerini harfiyen uygulamakla en aza indirebilirsiniz.

Bu operasyon belirgin ve kalıcı izler oluştursa da bunlar genellikle sütyen ve deniz kıyafetlerinin altında kaldığı için hastaları çok fazla rahatsız etmemektedir. Sigara içen kişilerde yara iyileşmesinin kötü ve buna bağlı daha geniş izlerin sıklıkla oluştuğu akıldan çıkarılmamalıdır. Bu girişim çok hafif de olsa her iki meme arasında boyut farklılıkları veya meme başlarının farklı konumlarda olması gibi durumlar yaratabilir. Bu operasyondan sonra emzirme fonksiyonu meme başına giden birçok süt bezi kanallarının çıkarılması nedeniyle imkansız hale gelebilmektedir.

Bazı hastalarda ise bu operasyondan sonra meme başında veya tüm meme dokusunda kalıcı his kaybı görülebilir. Çok ender de olsa bazen meme başı ve aerolayı besleyen damarlar zedelenebilir buda meme başı ve aerolanın ölümü ile sonuçlanabilir. Böylesine olumsuz bir komplikasyon görülse bile plastik cerrahınız meme başı ve aerolayı birçok teknikten birini kullanarak yeniden yapabilir.

Operasyonunuzun planlanması

İlk muayenenizde cerrahınızla beklentileriniz konusunda açıkça konuşmalısınız ve onun önerilerini dikkatle dinlemelisiniz. Her hastanın ve her cerrahın arzulanan meme boyutu ve görünümü konusunda farklı düşüncelere sahip olabileceğini de akıldan çıkarmamalısınız.

Plastik cerrahınız başvuru sırasında memenizi muayene edecek ve onun ölçümlerini alacaktır. Olasılıkla ilk muayene sırasında operasyon öncesi ve sonrası karşılaştırma için fotoğraf çekecektir (bu fotograflar sağlık sigortası işlemlerinizde de kullanılabilir). Plastik cerrahınız sizinle yaşınıza, cildinizin durumuna ve memelerinizin boyut ve görünümüne bağlı olarak operasyonunuza etkili olabilecek durumlar hakkında da konuşacaktır. Sizde meme başı ve aerolanızın operasyon sonrasında nerede yerleşmesini istediğini kendisine belirtmelisiniz çünkü cerrahınız operasyonda onları genellikle meme altı kıvrımın olduğu noktaya kadar çıkaracaktır.

Cerrahınız uygulayacağı operasyonu size detaylı olarak anlatacak, risklerini belirtecek ve operasyona bağlı kalacak izlerden sizi haberdar edecektir. Aynı zamanda operasyonunuz sırasında tercih ettiği anestezi tipini, operasyon ve hastane giderlerinizin ne olacağını size anlatacaktır.

Operasyonunuzun hazırlığı

Cerrahınız operasyon öncesi sizden bir mammografi(meme filmi) isteyebilir. Aynı zamanda operasyon öncesi size yeme-içme alışkanlığınızdan, sigara kullanımına ve kaçınacağınız ilaçlara kadar birçok öneride bulunacaktır. Çünkü bazı cerrahlar operasyon öncesi diyet yapmanızı isteyebilir.

Meme küçültme operasyonu genellikle kan transfüzyonu gerektirmez ancak çok fazla doku çıkarılacaksa cerrahınız operasyon öncesi kan gerekebileceği konusunda sizi uyaracaktır. Bu durumda operasyondan önce sizden kan alınıp operasyona daha hazırlıklı başlanabilir.

Bu dönemde hastanede kaldığınız süre boyunca yanınızda refakat edecek ve sizi eve nakledecek bir kişiyi de ayarlamanız gerekecektir.

Kullanılacak anestezi tipi

Meme küçültme operasyonlarında her zaman genel anestezi tercih edilir. Bu tercih de tüm operasyon boyunca uyuyor olacaksınız.

Operasyonunuz

Meme küçültme operasyonlarında birçok teknik kullanılsa da sıklıkla tercih edileni çapa benzeri kesi ile yapılanıdır. Bunda kesiler aerola çevresinden başlayıp aşağı doğru inerek meme altı kıvrımın her iki ucuna kadar uzanmaktadır. Cerrah fazlalık olan meme dokusu, yağ dokusu ve deriyi çıkarıp meme başı ve aerola'yı üst taraftaki yeni yerine taşımaktadır. Ardından memenin her iki tarafındaki deriyi yeni konumundaki aerola altına taşıyarak memeye yeni şeklini vermektedir. Eğer koltuk altına doğru uzanan fazlalık yağ dokusu varsa bunu da liposuction(yağ emme) yöntemi ile alacaktır.

Birçok olguda meme başının damarları ve sinirleri korunmaktadır. Bununla birlikte eğer memeler çok büyük ve sarkık ise meme başı ve aerola operasyonda tamamen çıkarılıp memeye yeni şekil verildikten sonra deri aşısı şeklinde istenilen yere aktarılarak operasyon tamamlanmaktadır (bu tercihte meme başı ve aerola da his kaybının olması kaçınılmazdır)

Dikişler genellikle aerola çevresi, bunun altında aşağı doğru uzanan çizgi boyunca ve tüm meme altı kıvrımda bulunur.

Operasyonunuzun sonrası

Operasyon bitiminde cerrahınız pansumanların üzerinden olacak şekilde memelerinizi elastik bandaj ile saracaktır. Operasyon sahasında kan veya vücut sıvısı birikmesin diye yerleştirilmiş olan drenler birkaç gün yerleşik olarak kalacaktır.

Birkaç gün ağrı kesicilerle kontrol edilebilen ağrılar duymanız, dolaşma sırasında ve öksürme durumunda bir hafta kadar süren rahatsızlık hissetmeniz normaldir.

Elastik bandajlar birkaç gün sonra çıkarılacak ve onların yerine şişlik ve morluklar kaybolana kadar birkaç hafta cerrahınızın önereceği destekleyici sütyenleri kullanmaya başlayacaksınız. Dikişleriniz bir ile üç hafta içinde tamamen alınacaktır.

Eğer operasyon sonrası meme derinizde aşırı kuruma görülecek olursa cerrahınız gün içinde birkaç defa olmak üzere nemlendirici kullanmanızı önerecektir. Operasyonunuzun ardından olacak ilk mestruasyonunuz memenizde şişme ve ağrı oluşturabilir. Birkaç ay boyunca rastgele olan ve batma tarzında ağrılar hissetmeniz de normaldir. Şişliğe bağlı meme başı ve aerolada bir dönem uyuşukluk hissetmeniz de normaldir. Bunlar genellikle şişliğin kaybolması ile yaklaşık 6 hafta içinde normale döner. Ancak bazı hastalarda bu 1 yıla kadar uzayabilmekte hatta kalıcı hale gelebilmektedir.

Normale dönüş

Her ne kadar operasyondan sonraki gün ayağa kalksanız da memeleriniz ağrılı olabileceği için ağır nesneleri kaldırmaktan veya itmekten birkaç hafta kaçınmalısınız. Cerrahınız normal gündelik aktivitenize ne zaman döneceğiniz konusunda size ayrıntılı bilgi verecektir. Genelde birçok kadın 2 hafta sonra işlerine ve sosyal aktivitelerine geri dönmektedir. Fakat siz yine de birkaç hafta zorlayıcı fiziksel aktivitelerden gücünüzü tam olarak toplayana kadar uzak durmaya çalışmalısınız. Ve başladığınız dönemde ise mutlaka destekleyici sütyeni kullanmalısınız.

Aynı zamanda birkaç hafta cinsel ilişkiden de uzak durmalısınız çünkü cinsel uyarılar kesiler boyunca şişmeye ve buna memede ağrı duymanıza neden olabilir. Yaklaşık altı hafta boyunca da memelere sert temastan kaçınmalısınız.

Kesi hattı boyunca hafif sızıntıların olması veya kabuklanmaların görülmesi normaldir. Eğer olağan olmayan bir belirti gözlerseniz cerrahınıza erkenden başvurmalısınız.

Yeni görünümünüz

Birkaç hafta sonra şişliklerin ve morlukların çoğu kaybolacaktır. 6 ay veya 1 sene içinde memeleriniz yeni şekillerini tam olarak almış olacaktır. Bununla birlikte yerçekiminin, hormonal yapınızın, kilo değişimlerinizin veya daha sonraki bir hamileliğe bağlı görünümlerinde bir sarkmanın olması da kaçınılmazdır.

Cerrahınız oluşacak izlerin çok az belli olur hale gelmesi için elinde geleni yapacaktır. Ancak meme küçültme operasyonuna bağlı gelişecek izlerin yine de belirgin ve kalıcı oldukları akıldan çıkarılmamalıdır. İlk birkaç ay izler pürtüklü ve kırmızı renkte olacak zamanla pürtüklü hali kaybolup solacak ve beyazlaşacaktır. Olumlu olan yan ise oluşan tüm bu izlerin sütyen ve deniz kıyafetlerinin altında kalıyor olmasıdır.

Tüm plastik cerrahi girişimlerinde olduğu gibi meme küçültme operasyonu da vücut görünümünde hızlı bir değişim yaratmaktadır. Bu operasyonu takiben fiziksel rahatsızlıklarınızdan kurtulduğunuz gibi, vücut şeklinizi daha da beğenecek ve kıyafetleriniz içinde kendinizi daha güzel hissedeceksiniz.

Bu arzulanan görünüm için operasyondan sonra belli bir zamana ihtiyacınızın olduğunu akıldan çıkarmamalı ve sabırlı olmalısınız. Bu operasyonu neden olduğunuzu hep akılda tutmalı ve birçok kadında olduğu gibi sonuçtan mutlu olabilmeyi başarmalısınız.

Bize Ulaşın

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

KVK Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum
Açık rıza beyanını okudum, anladım, kabul ediyorum