Burun Estetiği Planlamasında Fotoğraf Örneğinden Yola Çıkmak Ne Kadar Doğru?

Yüzümüz, bizim dış dünya ile ilk temas sağlayan bölgemizdir. Yüz yapımız ve ifadelerimizle karşı kişi üzerinde ilk izlenimi yaratırız. Burnumuz bu bölgedeki en önemli organdır. Binlerce burun yapısı vardır. Büyük, küçük, ters, kavisli gibi çeşitli isimlerle anılabilirler. Burnun sevmeyen ve dolayısıyla sosyal veya psikolojik bozukluklar yaşayan insanlar tarafından en sık tercih edilen yöntem, burnun estetik ameliyatıdır.

Burun estetik ameliyatı, cerrahi olmayan estetik prosedürlerden sonra en çok uygulanan estetik prosedürdür (botoks, dolgu maddesi, lazer epilasyon vs). Günlük yaşamda, hem toplumda hem de medyada estetik cerrahi işlemlerin tanıtımı gün geçtikçe artmaktadır. Ameliyattan önce ve sonrası ile ilgili resimler de en çok dikkat çeken unsurdur.

Burun estetiği yaptırmadan önce konuyla ilgili kapsamlı bir çalışma yapmak yararlıdır. Burun estetiğine gerçekten ihtiyacınız varsa, solunum problemleri de incelenmelidir. Bu şekilde sonuçlar sizi tatmin edecektir.

Burun Estetiği Neden Gerekir?

Burun estetiğine duyulan ihtiyacın asıl koşulu burun için bir şikayetin varlığıdır. Bu insanlarda, burun şekli çoğunlukla konjenital değildir. Bazen kaza, travma veya bir tümör sebebiyle kırılmış olan burun yapıları için de estetik tedavi önerilir. Burun ameliyatlarını mutlaka KBB uzmanları yapmalıdır.

Bazı toplumlarda ve ailelerde, genetik şekilli olarak burun güzel değildir. Aslında, güzellik kavramı görecelidir. Ülkemiz uzun zamandır göç aldığı için toplumların karışması sonucu birçok farklı türde burunla karşı karşıya kalıyoruz. Bu nedenle, burunlarından şikayetçi olan insanların sayısı oldukça fazladır.

Burun şeklini bozan en önemli nedenler kaza ve yaralanmalardır. Özellikle çocukluktaki darbeler önemlidir. Bu hem form bozukluğuna hem de solunum yetmezliğine yol açar. Yetişkinlikte de kazalar ve yaralanmalar da burnu bozabilir. Sebepler arasında burun tümörleri ve bunlar için yapılan işlemler de vardır.

Burun Ameliyatını Kim Yapabilir?

Burun estetik cerrahi türleri KBB uzmanları ve estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılır. Kulak burun boğaz uzmanları, burnun solunum fonksiyonlarını düzeltmek için işlemler yapar. Bununla birlikte, çoğu durumda, şekil bozukluğu ve solunum fonksiyon bozukluğu birbiriyle birleştirilir, böylece her iki uzman da ameliyatta kendine yer bulur. Ameliyat geçirmiş olan insanlardan aldığınız tavsiyeler size yardımcı olacaktır.

Photoshop Kullanarak Yapılmış Resimlere Dikkat!

Doğru adlı bir bilgisayar programı kullanarak burnunuzun böyle görüneceğini söylemek kesinlikle yanlış bir tutumdur. Bilgisayar programlarının genel bir fikir vermekte yardımcı olduğu doğrudur. Ancak, burnun estetiği için kıkırdak kalınlığı ve cilt yapısı gibi çok önemli faktörlerin değerlendirilmesi bu resimler ile mümkün değildir. Bu nedenle burun estetiği planlamasında fotoğraf örneğinden yola çıkmak ne kadar doğru sorusuna olumsuz yanıt vermek daha doğru olacaktır.

Rinoplastik Ameliyat Öncesi

Bu işlemden önce burnunuzun hem iç hem de dış kısımları çok iyi değerlendirilmelidir. Burun içine endoskopik inceleme yapılmalı, kıkırdak ve kemik eğriliği tespit edilmeli ve ette şişlik varsa ameliyatta bu da planlanmalıdır.

Burun şeklini değerlendirirken, burnun 6 tarafında fotoğraflanma işlemi yapılmalıdır ve bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüler üzerinde burun şeklinin fotografik bir çalışması yapılır. Amaç, hastanın beklentilerini açıkça anlamak ve ayrıca hastanın burnuna neler yapabileceğini ve yapılamayacağını açıkça anlamaktır. Başarılı rinoplasti cerrahisi uygulamalarında doktor ve hasta arasındaki ilişkinin önemi çok önemlidir.

Rinoplastik Tedavi Süreci

Hastaların ameliyat günü olumlu duygular hissetmesi önemlidir. Kötü şeylerin hatırlatılması, hem hasta hem de ailesi için gereksiz endişelere neden olur. Takı takılmamalı, makyaj yapılmamalıdır. Giysiler seçerken ön düğmesi olan ve rahat giysiler tercih edilmelidir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır, ancak bazen lokal anestezi altında birkaç nazal müdahale yapılabilir. İşlem, düzeltilecek sorunlara ve yapılacak operasyon türüne bağlı olarak 1 ila 2 saat arasında sürer. İşlem tamamlandığında, delikli silikonlu bir bez ve yerleştirilerek işlem sonlandırılır.

Bize Ulaşın

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

KVK Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum
Açık rıza beyanını okudum, anladım, kabul ediyorum