Lazerle Dövme Sildirmenin Süresini Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Dünyanın geri kalanında olduğu gibi, Türkiye'de de dövme sayısı önemli ölçüde artmıştır. Dövme ile ilgili karar genellikle fazla düşünülmeden, anlık coşkuyla yapıldığından, bir süre sonra dövme pişman için yollar pişmanlık duyuyor. Bir araştırmaya göre, dövmecilerin yaklaşık % 50'si dövmelerinin daha sonra kaldırılmasını istiyor.

Dövmeyi Kaldırmak İçin Hangi Yöntem Kullanılır?

Şu ana kadar çeşitli dövme kaldırma yöntemleri denenmiş olmasına rağmen, genellikle çok başarılı değildir. Ancak yeni geliştirilen lazer dövme teknolojisini kullanarak, öncekinden daha başarılı bir şekilde çıkarılabilir.

Yüksek yoğunluklu ve özel dalga boyuna sahip lazer ışını, dövme için kullanılan boya moleküllerinin tahrip edilmesinde etkilidir. Çözünen boya molekülleri daha sonra vücut tarafından emilir ve tahrip edilir.

Bir dövmenin ne kadar sürede çıkarılacağını ve kaldırmanın ne kadar başarılı olacağını belirleyen birçok faktör vardır. Bir dövme iki seansta çıkarılabilir veya on seanstan sonra tamamen kaybolmaz. Dövme silme işlemi % 100 garanti edilmez. Bazı dövmeler tamamen silinirken, bazı dövmeler belirsiz bir iz bırakabilir.

Başarıyı belirleyen en önemli faktörlerden biri, dövmelerde kullanılan renktir. En iyi sonuç siyah ve gri dövmelerde bulunabilir. Yeşil ve mavi en zor sonuç veren renklerdir.

Dövmeleri kaldırmak isteyenler, sürecin çok kısa sürede gerçekleşmesini gerektirir. Ancak, sık kullanım komplikasyon riskini arttırmaktadır. Uygulamalar arasında dört ila altı hafta olması idealdir ve bazı durumlarda sekiz hafta aralıklarla tercih edilir.

Vücuttaki Hangi Kısımdaki Dövmeleri Çıkarmak Daha Kolaydır?

Kol ve bacakların uzuvlarındaki dövmeler genellikle daha kararlıdır; Dövme kalbe ne kadar yakınsa, silme işlemi o kadar başarılı olacaktır. Bu daha iyi kan dolaşımı ile açıklanabilir.

Dövmenin profesyonelce yapılması gerçeği, çıkarma işleminin başarısını arttırır. Çünkü profesyonel işlemlerde, boya ciltte daha derinde ve yaklaşık olarak aynı seviyede kalır. Bazı durumlarda, boya çok kalın olabilir ve temizleme işlemini engelleyebilir.

vucuttaki-hangi-kisimdaki-dovmeleri-cikarmak-daha-kolaydir

Dövme Çıkardıktan Sonra Cilde Ne Olur?

Lazerle dövme kaldırma işlemi sonrası, dövme bölgesinin ten renginin kararması veya koyulaşması görülebilir. Dövme işleminde kullanılan boya titanyum içeriyorsa, sonraki uygulamalarda işlem sonrası cildin koyulaşması. İşlemden sonra ten rengi solabilir. Bu nedenle, öncelikle bu sonuçları küçük bir alanda görmeniz önerilir. Ten rengi değişiklikleri altı ila on iki ay içinde kaybolur, ancak renk değişiminin kalıcı olacağını her zaman aklınızda tutmalısınız.

Dövmenin kaldırılmasından kaynaklanabilecek sorunlardan biri, yanık ve cildin keloidler adı verilen şişmiş bölgeleridir. İyi bir araştırma yapmanızı ve deneyimli bir doktor bulmanızı öneririm. Dövme çıkarmayla ilgili komplikasyonların olasılığını azaltmak için doktor tavsiyesine uymak faydalıdır.

Dövme Silme İşlemi Kaç Seans Sürer?

Dövme çıkarma işlemi, dövmeye bağlı olarak 1 ila 10 seans arasında değişir. Hafif dövmeler, koyu dövmelerden daha zor çıkarılır. Ayrıca, açık ten rengine sahip kişilerde sonuç daha başarılıdır. Küçük bir dövmenin çıkarılması 5 dakika, büyük veya çoklu dövmeler için 1 saate kadar sürebilir.

Dövme çıkarmayı etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

Kullanılan Renkler: Koyu dövmeler için 4-6 seans yeterlidir ve açık dövmeler için bu sayı 12'ye ulaşabilir. Koyu dövmeler, mavi, yeşil, kırmızı, turuncu ve pembe gibi sıcak renkler eşliğinde hızla yanıt verir. Cilt rengine yakın renkleri ve açık renkleri silmek daha zordur. İşlemden sonra bu renklerin koyulaşması riski vardır. Bu nedenle, dövme çıkarma işlemine başlamadan önce konsültasyon yapılmalıdır.

Kullanılan Mürekkep Çeşitleri Ve Dövmenin Derinliği: Profesyonel veya amatör bir dövme, dövme çıkarma seanslarının sayısını etkiler. Amatör dövmeler, profesyonel dövmelerden daha kolay çıkarılabilir. Bugün, 100'den fazla mürekkep türü kullanılıyor ve bunların çoğu FDA tarafından onaylanmıyor.

Kişinin Ten Rengi: Açık tenli insanlar karanlık olanlardan daha kolay dövülürler. Koyu ten rengi ışıktan çok tepki verir.

İnsanların bağışıklık sistemlerindeki farklılıklar nedeniyle, parçalayıcı mürekkep pigmentlerinin vücuttan atılma oranı değişkenlik gösterir.

Bize Ulaşın

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

KVK Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum
Açık rıza beyanını okudum, anladım, kabul ediyorum