Karın Derisindeki Gevşeklik Sporla Düzelir mi?

Karın derisi sarkıklığı olan ve diyet ile egzersize cevap vermemelerine rağmen vücut kontürleri düzgün olan kadınlar ve erkekler karın germe ameliyatı için uygundurlar. Kadınlar için birkaç kez doğum yapmış olmak, karın kasları zayıflayan, karın bölgesi derisi sarkan ve karın bölgesi derisinde çatlaklar olanlar için karın germe operasyonu bir hayli faydalı olacaktır. Doğum yapmak isteyen kadınların karın germe operasyonlarını doğum sonrasına ertelemeleri yararlarına olacaktır. Kilo vermek isteyen kişilerin de karın germe operasyonu için erteleme yapmaları gerekecektir. Uygulama kişinin görünüşünü değiştireceği gibi kişinin kendisine olan güveninin artmasına da olanak sağlayacaktır. Fakat uygulama sayesinde tedavi gerektiren sorunların ortadan kalkacağını düşünmeniz, vücudunuzun tamamıyla ideal bir görüntüye sahip olacağı inancını taşımak sizleri hayal kırıklığına uğratabilir. Kişinin operasyona karar vermeden önce beklentilerine iyi karar vermesi, uzman hekim ile beklentileri hakkında detaylı bir görüşme yapması yararlı olacaktır.

Karın Germe Uygulaması Öncesi Hazırlık

Ameliyat öncesi ameliyata hazırlanmanız için doktorun sizlerden talepleri olacaktır. Özellikle sigara içen bireyler için ameliyattan 2 - 4 hafta kadar öncesinde sigara tüketimine ara verilmesi yararlı olacaktır. Ameliyat öncesi süreçte mümkün olduğunca güneşte fazla kalmamaya dikkat edilmelidir. Aspirin kullanıyorsanız ara vermelisiniz. E vitamini alıyorsanız, vitamin alımına ara vermelisiniz. Soğuk algınlığı veya farklı bir enfeksiyon operasyonun ertelenmesine neden olabileceğinden bu konuda hassas olmalısınız. Karın germe ameliyatı öncesinde ağır diyet programlarından kaçınılmalıdır.

Karın Germe Ameliyatı Çeşitleri

  • Tam Karın Germe Ameliyatı
  • Kısmi Karın Germe Ameliyatı olmak üzere iki çeşittir.

Tam karın germe ameliyatı alt karın ve orta karın bölgesinde var olan fazla yağların ve sarkık halde olan cilt dokusunun alındığı işlemdir. Karın kaslarının gerilmesi sayesinde sağlamlaştırıldığı bilinmektedir. Şişmanlık tedavisi olarak düşünmek doğru olmayacaktır. Şişman kişilerin ameliyat öncesinde mümkün oldukça fazla kilo vermeleri sağlanmalıdır. Operasyon sonrasında şişman karın ve göbek görüntüsü düzelse de ameliyat izi kalıcıdır.

karin-germ

Plastik cerrahlar tarafından karın germe ameliyatı için farklı teknikler tercih edilebilir. Vücut kontürünün düzeltilmesi amacıyla gerçekleştirilen liposuction, estetik meme ameliyatları ile karın germe ameliyatı beraber gerçekleştirilebilir. Karın germe ameliyatı yumurtalık ameliyatları, rahim ameliyatları gibi farklı ameliyatlar ile de beraber gerçekleştirilebilir. Tam karın germe ameliyatının ve kısmi karın germe ameliyatının mutlaka hastane ortamında gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Karın Germe Uygulaması Planlaması

Karın germe uygulaması için gerçekleştirilen ilk muayenede cerrah tarafından genel sağlık durumu, derinin kalitesi, karın bölgesinde bulunan yağ miktarı ve bunun dağılımı ile cildin sarkıklığı ve fazlalığı öğrenilecektir. Hastanın geçirmiş olduğu hastalıklar, şeker hastalığı gibi varsa mevcut sağlık problemleri, içki ve sigara gibi alışkanlıkları detayları ile sakinleştirici ve aspirin gibi kullandığı ilaçlar ilk muayene esnasında bildirilecektir. Doktora ilk muayene esnasında bilgi vermeniz gereken bir diğer konu da karın germe uygulamasını neden istediğiniz ve uygulama sonrası hakkında beklentileriniz yönünde olacaktır. Uygulamanın neden isteniyor olduğu ve beklentiler mutlaka açıklığa kavuşturulmalıdır. Bu bilgilerle birlikte uzman tarafından sizin için tam karın germe uygulaması ile birlikte liposuction mu yoksa sadece liposuction mu yeterli olacak belirlenecektir. İhtiyaç duyulan uygulamanın belirlenmesinin ardından gereken anestezi tipi, hastanın hastanede kaç gün kalacağı belli olacağı gibi ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar da hasta ile paylaşılacaktır.

Karın Germe Uygulaması Nasıl Olur?

Tam karın germe uygulaması ameliyatın genişliğine bağlı olarak 2 - 5 saat, kısmi karın germe uygulaması ise 1 - 2 saat aralığında sürecektir. Uygulama için gerçekleştirilen kesiler genellikle bir kalçadan karşı kalçaya uzansa da mayo içine gizlenebilen şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunun haricinde göbek çevresine yuvarlak olan ikinci bir kesi de yapılması gerekmektedir. Kısmi karın germe uygulamasında ise kesi hattı daha kısa olup, göbek yerinin değiştirilmesine gerek olmayabilir. Uygulama esnasında karın derisinin kasıklardan başlayarak kaburga kemiklerinin hizasına kadar altında yer alan kaslardan serbestleştirilmesi sağlanır.

Karın kaslarında fıtık veya zayıflı olması durumunda bu bölgenin takviyesi sağlanır. Fazla derinin kesilmesi ve vücuttan uzaklaştırılması sağlanır. Kısmi karın germe uygulaması için yapılan işlemler ise çok daha sınırlıdır. Uygulama sonrasında yaranın tercihe göre tek veya gizli dikiş ile veya metal klempler ile kapatılması mümkündür. Uygulama sonrasında bölgede toplanacak olan fazla sıvının emilmesi için deri altına dren adı verilen bir veya iki tüp yerleştirilir.

Karın Germe Uygulaması Sonrası

Uygulama sonrasında ilk 1 - 2 gün şişlik görülebilir. Ayrıca ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrı da görülebilir. Drenlerin alınması için ortalama 1 - 3 gün geçmesi gerekmektedir. Dikişlerin alınması ise ortalama 1 - 3 haftayı bulacaktır. Kişinin kendisini eskisi gibi hissetmesi birkaç ay alabilir. Kişi operasyondan 2 - 4 hafta sonra işine dönebilir. Operasyon sonrasında yara izi 3 - 6 ay içerisinde kötüye gider gibi gözükse de bu normaldir. İlgili izlerin düzleşmesi ve solması için 9 - 12 ay gerekebilir. İzler tamamen yok olmasa da bikini altına kolayca saklanabilecektir. Sonuçların korunabilmesi hastaların çoğunluğunda düzenli egzersiz ve diyet sayesinde mümkün olacaktır.

Bize Ulaşın

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

KVK Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum
Açık rıza beyanını okudum, anladım, kabul ediyorum