Meme Dikleştirme

Eğer meme dikleştirme operasyonu düşünüyorsanız...

Hamilelik, emzirme ve yerçekimi kuvvetinin etkisi ile yıllar geçtikçe her kadının meme dokularında sarkmaların görülmesi kaçınılmazdır. Bununla birlikte yaşlanma ile beraber deri elastikiyetinin de kaybolması, memelerin görünüm ve yapılarının sarkık bir hal almasına katkıda bulunmaktadır. Meme dikleştirme veya mastopeksi olarak bilinen operasyon ile sarkık olan memeler tekrar şekillendirilip dikleştirilmektedir. Elbette yapılan bu operasyon yerçekimi etkilerini yok etmemektedir. Bu nedenle dikleştirilen memeler kişiden kişiye göre değişen sürelerle tekrar sarkma eğilimine girerler. Mastopeksi aynı zamanda memebaşı çevresindeki koyu alan olan aerola'yıda küçültmekte ve daha estetik bir görünüm kazandırmaktadır. Eğer sizin meme dokunuz küçük veya hamilelik gibi bir nedenden dolayı boyutlarında küçülme yaşandı ise bu operasyonda meme protezide yerleştirilmesi ile dikleştirmenin yanısıra meme boyutlarında arzu ettiğiniz ölçülere de kavuşmanız mümkün olabilecektir. Bu sayfada yazılanlar ile bu operasyon hakkında temel bilgilere ulaşacak, nasıl uygulandığını öğrenecek ve ne gibi sonuçlar elde edildiğini kavrayacaksınız. Tabiki bu sayfada yazılanlar ile aklınızdaki tüm soruları yanıtlamamız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle aklınızda kalan soruları cevaplandırmak için bir plastik cerraha başvurmak yapılacak en doğru eylem olacaktır.

Mastopeksi operasyonu için en uygun adaylar kimlerdir?

Mastopeksi operasyonu görünümünüzü değiştirerek kendinize olan güveninizi arttıracaktır. Ancak kafanızda yarattığınız ideali ortaya çıkarmadığı gibi çevrenizdeki insanların size olan tavırlarında da değişime neden olmayacaktır. Bu nedenle bu operasyonu olmayı kararlaştırmadan önce beklentilerinizi çok iyi tartmalı ve bunları cerrahınızla tartışmalısınız.

Mastopeksi operasyonu için en uygun adaylar sağlıklı, psikolojik sorunları olmayan ve operasyonun kazandıracakları konusunda gerçekçi düşüncelere sahip kadınlardır. Tabiki her boyuttaki meme dikleştirilebilmekte ancak en iyi sonuçlar sarkık ve küçük memelere sahip olan kadınlarda elde edilmektedir.

Birçok kadın hamilelik ve emzirme dönemlerini takiben meme dokularında meydana gelen küçülme ve gevşek bir görünüm nedeniyle mastopeksi operasyonu için başvurmaktadır. Bununla birlikte daha sonra çocuk sahibi olmayı planlıyor iseniz en akıllı girişim bu operasyonu ertelemek olacaktır. Her ne kadar bu girişim ileride planladığınız hamilelikleri etkilemese de (mastopeksi operasyonu emzirmeyi engellememektedir) hamilelik dikleştirilmiş memenin daha hızlı bir şekilde sarkmasına neden olacak ve elde edilen güzel sonucu bozacaktır.

Tüm operasyonlar birtakım belirsizlikler ve riskler taşımaktadır.

Mastopeksi operasyonu basit bir girişim değildir ancak deneyimli bir plastik cerrah tarafından genellikle güvenle uygulanmaktadır. Yine de her operasyonda olduğu gibi bunda da birtakım komplikasyonların ve anestezi reaksiyonlarının görülme ihtimali vardır. Kanama ve enfeksiyon mastopeksi operasyonundan sonra nadiren görülür ancak meydana geldiğinde oluşacak izlerin geniş olmasına neden olur. Bu riskleri azaltmanın ilk yolu cerrahınızın operasyon öncesi ve sonrasında size yapacağı önerileri dikkatle dinlemekten geçer.

Mastopeksi operasyonu kalıcı ve belirgin izlerin oluşmasına neden olur. Gerçi bu izler zamanla soluklaşır ve tümü sütyen ve deniz kıyafetlerinin altında kalmaktadır (Sigara içen kişilerde oluşacak izlerin daha belirgin ve geniş olacağı akıldan çıkarılmamalıdır). Bu girişim aynı zamanda eğri meme başı görünümü bırakabilir ve meme başında kalıcı his kaybı oluşturabilir.

tum-operasyonlar-birtakim-belirsizlikler-ve-riskler-tasimaktadir

Operasyonunuzun planlanması

Her hastanın ve her cerrahın memenin arzulanan boyut ve görünümü konusunda farklı görüşlerinin olacağı akıldan çıkarılmamalı bu nedenle ilk muayeneniz sırasında plastik cerrahınızla beklentileriniz konusunda açıkça tartışmalı ve onun düşüncelerini dinlemelisiniz.

Plastik cerrahınız memelerinizi muayene edecek ve oturur ve ayakta iken memelerinizin ölçüsünü alacaktır. Bu dönemde size yaşınıza, memenizin boyut ve yapısına ve deri durumunuza göre mastopeksi operasyonundan elde edilecek sonuçların değişken durumundan bahsedecek belki de size meme protezi yerleştirilmesini önerecektir. Bu dönemde sizde onunla memebaşı ve aerola yerinin operasyonu takiben geleceği nokta konusunda konuşmalı ve isteklerinizi belirtmelisiniz.

Cerrahınızdan aynı zamanda bu operasyonun riskleri ve oluşturacağı izler konusunda detaylı bilgi vermesini istemelisiniz. İlk muayene sırasında cerrahınız operasyonda tercih ettiği anestezi tipini, tahmini hastanede kalış sürenizi ve masraflarınızın ne kadar olacağını size anlatacaktır.

Operasyonunuzun hazırlığı

Yaşınıza ve aile öykünüze bakarak cerrahınız operasyon öncesi sizden mammografi isteyebilir. Aynı zamanda operasyon öncesi size yeme-içme konusundan, sigara içimine ve kaçınacağınız ilaçlara kadar birçok öneride bulunacaktır. Bu dönemde size hastanede refakat edecek kişiyi ayarlamanızı da önerecektir.

Anestezi tipi

Mastopeksi operasyonu çoğu zaman genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu tercih de tüm operasyon boyunca uyuyor olacaksınız. Bazı olgularda ve küçük kesler uygulanacaksa sedasyon ve lokal anestezi tercih edilebilir. Bu durumda uyanık ama gevşetilmiş olacak ama ağrı duymayacaksınız.

Operasyonunuz

Mastopeksi operasyonu genellikle 1.5-2 saat süren bir girişimdir. Bu konuda birçok teknik olsa da sıklıkla kullanılan yöntem memenin doğal konturunu takip eden çapa benzeri kesi ile yapılanıdır. Kesiler çıkarılacak meme derisi boyunca ve memebaşının yerleştirileceği yeni yere kadar uzanmaktadır. Fazlalık deri çıkarıldıktan sonra memebaşı ve aerola arzulanan seviyeye çıkarılmaktadır. Memebaşı ve aerola buraya dikişlerle asıldıktan sonra aerola çevresindeki deri kaldırılıp yeni konumundaki meme başı ve aerola altında birleştirilmekte ve memeye yeni bir şekil verilmektedir. Dikişler aerola çevresine, bunun altındaki düz hatta ve meme altı kıvrıma yerleştirilmektedir. Küçük memeye sahip ve minimal sarkması olan bazı hastalara daha küçük kesiler uygulanarak bu girişim başarılabilmektedir. Bazı hastalarda ise memebaşı çevresindeki koyu alan olan aerola çevresine dairesel kesi yapılarak uygulanan mastopeksi operasyonları vardır. Bu durumda oluşacak izler sadece aerola çevresi ile sınırlı kalacaktır.

Eğer mastopeksi ile beraber meme protezi yerleştirilecekse bu durumda cerrahınız meme dokusunun altına veya göğüs ön duvarı kasının altına bir cep oluşturacak ve protezi buraya yerleştirecektir.

Operasyonunuzun sonrası

Operasyon bitiminde cerrahınız pansumanların üzerini elastik bandaj ile kapatacaktır. Birkaç gün memelerinizin şiş, kesi çevrelerinin hafif mor olması ve duyacağınız sızlamalar normaldir. Ancak ağrılarınız şiddetli olmayacaktır. Bununla birlikte duyacağınız bu ağrılar cerrahınızın size yazacağı ilaçları kullanmakla geçecektir.

Birkaç gün sonra bu bandajlar çıkarılıp yerine destekleyici yumuşak sütyenler kullanmanız önerilecektir. Bu sütyenin ortalama 3-4 hafta kullanılması gereklidir. Dikişleriniz ise ilk veya ikinci hafta içinde alınacaktır. Eğer meme deriniz operasyonu takiben aşırı kuruma gösterecek olursa size gün içinde birkaç kez nemlendirici kullanmanız önerilebilir. Ancak nemlendiriciyi dikişlerinizin üzerine sürmemelisiniz. Operasyon sonrasında oluşan şişmeye bağlı memebaşı ve meme derisinde his kaybı hissetmeniz normaldir. Bu his kaybı şişlik gerilemeye başladıktan sonra hafifleyerek 6 hafta içinde kaybolacaktır. Ancak bazı hastalarda bu his kaybı bir yıla kadar uzamakta hatta kalıcı bile olabilmektedir.

Normale dönüş

İyileşme aşamalı bir süreçtir. Her ne kadar operasyon günü veya ertesi gün ayağa kalkıyor olsanız da işinize tekrar başlama süreniz kendinizi nasıl hissettiğinize bağlı olarak bir veya birkaç haftanızı alabilir. 3-4 hafta boyunca başınızın üzerine bir şey kaldırma gibi bir hareket yapmaktan kaçınmalısınız. Eğer olağan olmayan bir belirti oluşursa cerrahınızı çekinmeden aramalısınız.

Cerrahınız ara verdiğiniz normal gündelik aktivitelerinize dönüşünüz konusunda detaylı önerilerde bulunacaktır. Cinsel ilişkiden bir veya birkaç hafta ve zorlayıcı sporlardan en az bir ay kaçınmalısınız. Ve bu gündelik aktivitelerinize yavaş yavaş dönmelisiniz. Eğer bu operasyondan sonra hamile kalacak olursanız meme başı ve süt bezi kanallarına dokunulmadığı için emzirme fonksiyonunuz hiçbir şekilde etkilenmeyecektir.

Yeni görünümünüz

Cerrahınız bu operasyonda oluşacak izlerinizin en az görülür hale gelmesi için elinden geleni yapacaktır. Ancak akılda tutulması gereken nokta bu operasyondan sonra kalıcı ve belirgin izlerin oluşacağıdır. Bunlar ilk birkaç ay pütürlü ve kırmızı renkte olacak zamanla solup beyazlaşacak ve düz bir hale gelecektir. Neyse ki oluşan tüm bu izler sütyen ve deniz kıyafetlerinin altında kalmaktadır.

Akıldan çıkarılmaması gereken bir diğer nokta da bu operasyondan sonra elde edilen sonucun değişmez olmadığıdır. Çünkü yaşlanma ile beraber deri elastikiyetinin kaybının devamı, yerçekimi etkisi ve eklenebilecek bir gebelik daha dikleştirilmiş memenin tekrar sarkma eğilimine girmeye başlamasına neden olmaktadır. Meme dikleştirme ile beraber protez ile meme büyütme operasyonu yapılan hastalarda elde edilen sonucun daha uzun sürdüğü bulunmuştur.

Mastopeksi operasyonu ile yaşayacağınız tatmin yapılan girişimin ne olduğunu anlamakla ve gerçekçi beklentilere sahip olmakla daha da artacaktır.

Bize Ulaşın

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

KVK Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum
Açık rıza beyanını okudum, anladım, kabul ediyorum