Renkli Dövmeler Sildirilebilir mi?

Günümüzde birçok dövme uygulamasında renk sağlayan sıvılar, genellikle cildin ortasına yerleşir. Uygun lazer tedavisi ile dövme silinmesi bu alanda konsantre olan boya parçalanır ve vücut tarafından uzaklaştırılır.

% 95 Başarı Oranıyla Silinebilir

Bu uygulamanın insan derisinin yapısına bağlı olarak yaklaşık 4-8 ​​hafta aralıklarla yapılabileceği ve ortalama 3-6 seans sürdüğü bilinmektedir. Kural olarak, kullanılan yöntemlerin sonuçlarına göre, dövme yüzde 95 oranında dışlanır.

Özellikle, bu konuda etkili olan dövme boyasının kalitesine bağlı olarak, bazen 5-6 seansta kaybolan bir dövme 8-9 seans kullanılarak çıkarılabilir. Aynı zamanda, amatör dövmeler kolayca çıkarılabilirken, profesyonel dövmeler daha uzun sürebilir.

Dövme Nasıl Silinir?

Kırmızı ve siyah dövmeler tamamen çıkarılabilirken, yeşil ve mavi renkli dövmeler keskin bir şekilde açılabilir. Bununla birlikte, her renk için farklı dalga boyları kullanılarak tutarlı sonuçlar elde edilebilir. Siyah için, dalga boyu 1064 nm, sarı-mavi 585 nm, yeşil 650 ve kırmızı 532 nm olan dövmelerden tamamen kurtulabilirsiniz. 

Bu alerjiler, özellikle kırmızı dövmeleri çıkarırken daha sık görülebilir. Bir lazerin uygulandığı ciltte cildin karartılması veya açıklaşması görülebilir. Boyanın tamamen çıkarılması için yaklaşık 6 haftalık bir süre gerekir. Bu süre, kullanılan mürekkep türüne ve cildin yapısına bağlı olarak değişebilir.

Kaç Seans Uygulanır?

Lazerle dövme seansları dövmenin kaldırılmasının başarısına bağlı olarak değişir. Dövme silme başarısı ve seans sayısı aynı kriterlere bağlıdır. Bu kriterler;

  • Dövme Derinliği
  • Yaş
  • Boyanın Kalitesi Ve Rengi şeklindedir.

Bu nedenle, seans sayısı her hasta için farklı olabilir. Koyu ve eski dövmeler, cilt rengiyle yeni ve açık dövmelerden daha başarılı şekilde hizalanır.

Tedaviden Sonra Bir Yara İzi Var mı?

Lazerle dövme silme işlemi kullanılarak cilde gönderilen ısı ve hasar cilt dokusunun yenilenmesi ve iyileştirilmesi için tasarlanmıştır. Sonuç olarak, kontrollü hasar yaratılır. Seanslardan sonra kalıcı bir yan etkisi yoktur. Yan etkiler, işlemden kaynaklanan geçici yan etkilerdir. Bu yan etkiler genellikle kızarıklık, kabuğunu soyma ve şişliktir. İşlemden sonra, bu yan etkiler bölgede uyulması gereken kurallara uyulması nedeniyle 1 hafta içinde azalır.

tedaviden-sonra-bir-yara-izi-var-m

Aynı Yere Yeni Bir Dövme Yaptırmak Mümkün mü?

Dövmenin kaldırılmasından sonra iyileşme süresi çok önemlidir. Dövmeler cilt rengiyle en uygun şekilde eşleştikten sonra, yeni dövmeler, sanki işlenmemiş gibi, cilt dokusunun restorasyonu ve restorasyonu sonrasında aynı alana uygulanabilir. Bu durumda, dövme çıkarma prosedürünü kullanarak bir doktora danışmanız önemlidir. Doktorunuza danışabilir ve uygulama alanının iyileştirilip geliştirilmediğini ve yeni dövmenin hazır olup olmadığını görebilirsiniz.

Tedaviden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazer dövme işleminin ardından uygulama alanını güneş ışığından korumak çok önemlidir. Dövme çıkarma işlemi tamamlanıncaya kadar uygulama alanında yeni dövme yapılmamalıdır. Kalıcı makyaj bir lazer dövme ile silinebilir. Lazer ışınları dövmeleri çıkarmak için kullanılır. Dövmeyi çıkarmak için kullanılan lazer ışını, derinin epidermisinden geçer ve dermisin ve deri altı dokunun dövmesine renk veren bileşikler tarafından emilir ve bu maddeler immün sistem tarafından tahrip edilir ve uzaklaştırılır. Dövmenin rengi daha koyu ise, çıkarması daha kolay olabilir ve parlak renklerde çıkarılması zorlaşır. Dövme çıkarma seansları sırasında sıklıkla anestezi gerekli olmasa da, hassas kişilere uygulandığında lokal anestezi faydalı olabilir. 

Lazerin tıpta tanıtılmasıyla birlikte, dövme çıkarma için lazer uygulamaları yapılmaya başlanmıştır. Bununla birlikte, yine sonuçların % 100'ü bir lazerle veya IPL ile elde edilememiştir. Her dövme çıkarma işlemi farklı sonuçlara sahip olduğundan ve riskleri en aza indirmek için, dövme kaldırma kişiye göre değerlendirilmelidir. Cilt rengi, cilt özellikleri, dövme rengi ve vücut yeri önemli kişisel özelliklerdir. 

Bize Ulaşın

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

KVK Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum
Açık rıza beyanını okudum, anladım, kabul ediyorum