İz Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

İzler ve lekeler, kadınlarda ve erkeklerde en sık görülen cilt hastalıklarından biridir. Lekelerin çoğu yanak, alın ve çenede görülür; Yüze daha mat ve pürüzlü bir görünüm kazandırır. Bazen vücudun bazı kısımlarında, yani sırtta, göğüste veya kolda da oluşabilirler. Her şeyden önce, kapsamlı bir fizik muayene ve iyi bir geçmişe ihtiyacınız var demektir. Lekeler doğuştan olabilir ve bazen çocukluk çağında, bazen hamilelik sırasında veya insanlar tarafından kullanılan sistemik rahatsızlıklarda kullanılan ilaçları alırken artabilir. Güneşe maruz kalma dönemlerinde lekelerde artış olup olmadığını öğrenmelisiniz. Leke çeşitleri öncelikli olarak bilinmesi gereken detaylardan biridir denebilir.

Melazma 

Doğum kontrol haplarında bulunan hormonlar, hamilelikte hormonal değişiklikler, aşırı melanin pigmenti oluşmasına neden olabilir. Bu büyütmede yanaklar, alın ve çene gibi güneşe en çok maruz kalan yerlerde büyük noktalar oluşabilir. Bazen bu genetik koşullar tekrarlanan gebeliklerle artabilir.

Güneş ışığına ve güneş yanığına maruz kalmanın bir sonucu olarak, cilt kendini korumak için kalınlaşır ve melanin pigmenti üretimi artar. Sonuç olarak, lekelerin oluşumunda bir artış görülür.

Shil 

Yanak, alın ve çenedeki en yaygın noktalar açık veya koyu kahverengi lekelerdir. Genellikle güneşli mevsimlerde artar, güneşli olmayan mevsimlerde azalırlar.

Erken yaşta solar lentigo denir ve daha büyük yaşta oluşanlara yaşlılık lentigo denir. Boyutları 2 ila 20 cm arasında değişir, renkler açık kahverengiden siyaha kadar değişir. Bazen lentigo sistemik hastalıklarla ilişkilendirilebilir veya bir hastalığın belirtisi olabilir.

Tedavi Yöntemleri

Güneş, güneş lekelerinin oluşumunda ve gelişiminde çok önemli bir faktör olduğundan, güneşi ultraviyole ışınlarından çok iyi korumak gerekir. Ultraviyole ışınlarının sadece güneşli mevsimde değil, bulutlu ve karlı havalarda da olduğu belirtilmelidir. Bu nedenle, lekeleri ve yeni lekeleri önlemek için her dönem güneşten iyi korunmalıdır. 

tedavi-yontemleri

Kışın, yaz aylarında 15-20 faktörü olan güneş koruyucu kullanmak yeterlidir, ancak yaz aylarında daha yüksek bir faktöre sahip güneş koruyucu kullanmak gerekir. Güneşten koruyucular 4-5 saat sonra etkilerini yitirdiklerinden, gün boyunca kullanımı tekrarlamakta fayda var. Kozmetik sektörü bu alanda çok hızlı gelişiyor, pek çok farklı alternatif üretiyor, fondöten ve toz içeren yüksek koruma faktörü, güneş koruyucu ruj bu konuda seçeneklerden bazılarıdır.

Kimyasal Peeling Uygulaması Nedir?

Kimyasal soyma; yüzeysel, orta ve derin kabukları 3 gruba ayrılır. Yüzeysel ve derin kabukları doktorlar tarafından uygulanır ve farklı konsantrasyonlarda olabilir. Meyve asidinden elde edilen bu preparatlar, uygun şekilde uygulandığında günlük aktiviteleri etkilemez. Cilt tipine, cilt rengine ve sorunun yoğunluğuna bağlı olarak, seans sayısı ve seanslar arasındaki aralık (haftada ortalama 5-10 seans) değişebilir. Derin kabuklar cildin derinliklerine nüfuz ettiğinden toparlanma süreleri şiddetlidir. Doğru kullanılırsa, yan etki riski tercih edilmez çünkü çok yüksek olabilirler.

Kriyoterapi 

Donma işlemi yapılarak lekelerin çıkarılmasına kriyoterapi denir. Uygulamalar basit ve pratiktir. Uygulamada, sıvı azot veya karbondioksit kullanılır. Uygulamadan sonra bazen kızarıklık, su birikintileri ve ardından koyu kabuklar oluşabilir. 2 hafta içinde kabukları dökülür ve daha parlak renkli bir cilt ortaya çıkar.

Akne Lekeleri

Sivilce izleri sivilce şiddeti ve türü ile ilişkilidir. Çok büyük bir sivilce oluşumunun uyanık kalması daha olasıdır. Ek olarak, aynı bölgedeki kalıcı akne de doku hasarından dolayı iz bırakabilir. Sivilce yapılan ilaçlarla tedavi sürecinde bir yandan iz bırakılmaktadır. Bununla birlikte, gitmeyen sivilce lekeleri varsa, diğer tedaviler de geçerlidir. Bu tedaviler sivilce türüne bağlı olarak değişir. Akne izleri çok yüzeysel ise kimyasal ve bitkisel peeling ve topikal olarak uygulanan preparatlarla tedavi edilebilirler. Ancak, çok derin ve derin izler varsa, lazer prosedürleri ve soyma yöntemleri kullanılabilir.

Lazer İle Leke Tedavisi

Bir karbondioksit veya erbiyum lazer kullanabilirsiniz. Bir karbon dioksit lazeri derinlemesine temizlemeye neden olduğundan, uzun bir iyileşme süresi gerekir ve cilt, kollajen bantlarının yenilenmesi ile eş zamanlı olarak gençleşmeyi sağlar. İyileşme süresi zor ve uzun vadelidir. Erbium lazer grubunda iyileşme süresi daha kısa ve sadece prosedür çok kanıyor. Ayrıca, ciltte kollajen üretiminde artış vardır ve gençleşmeye neden olabilir.

Bize Ulaşın

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

KVK Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum
Açık rıza beyanını okudum, anladım, kabul ediyorum