Cilt Problemleri ile Başı Dertte Olanlar İçin Lazer Dermabrazyon

Dermabrazyon, cildin üst katmanının lazer yöntemiyle kontrollü bir şekilde oyulması işlemidir. Bunun amacı cilde daha pürüzsüz bir görünüm kazandırmak ve cildin yüzeyindeki çıkıntıları yok etmektir. Dermabrazyon, kazalarla veya önceki işlemlerle ilişkili izlerden kaynaklı akne izlerini ortadan kaldırmak için sıklıkla kullanılır. Bazen keratoz adı verilen cilt lezyonlarını gidermek için de kullanılır.

Dermabrazyon yüzün küçük bir bölgesinde veya tüm yüzü etkileyen bir müdahale şeklinde yapılabilir. Ayrı ayrı kullanılabildiğinden, yüz germe, yara izi düzeltme ve kimyasal peeling ile de kullanılır. Dermabrazyon işlemini yaptırmayı düşünüyorsanız, bu girişimle ilgili temel bilgileri, nasıl uygulandığını ve hangi sonuçların elde edilebileceğini önceden öğrenmelisiniz.

Dermabrazyonun Alternatifleri Nelerdir?

Deri yüzeyini eski haline getirmeyi planlıyorsanız, dermabrazyona alternatif olan soyma girişimleri akılda tutulmalıdır. Cildin üst tabakasını temizlemek için lazer dermabrazyon kullanılmasına rağmen, cildin üst tabakasına kimyasal peeling de uygulanabilir.

Her ne kadar birçok plastik cerrah cildin yüzeyini eski haline getirmek için çeşitli yöntemler uygulasa da, her hasta ve problemi için teknolojinin kullanımı ya da yöntemlerin kombinasyonu sıklıkla gereklidir. Kimyasal peeling yüzdeki hafif kırışıklıkları gidermek için faydalı olduğu için dermabrazyon sivilce izleri gibi daha derin izleri etkileyebilir.

Lazer Dermabrazyon İçin En Uygun Aday Kimdir?

Lazer dermabrazyon, cilt görünümünü değiştirerek özgüveninizi artıracaktır, ancak cildin yaşlanmasını önleyemeyecektir. Bu ameliyattan önce beklentilerinizi değerlendirmeli ve bunları plastik cerrahınızla tartışmalısınız.

Her yaştaki erkekler ve kadınlar dermabrazyondan yararlanabilir. Yaşlılarda iyileşme geç olsa da, iyileşme süreci cilt yapınız, cilt renginiz ve sağlığınızla yakından ilgilidir. Örneğin, daha koyu ciltli insanlarda, dermabrazyon uygulama alanları kalıcı olabilir. Ek olarak, atopik dermatitli veya sıcaklığa bağlı kızarıklıklar, kalıcı olabilir. Tedavi edilen bölgelerde çiller varsa, onlar da kaybolur.

Ek olarak, birçok plastik cerrah aktif dönemde sivilceniz varsa dermabrazyon kullanmaktan kaçınır, çünkü enfeksiyon için büyük bir risk oluşturur. Radyasyon tedavisi görüyorsanız, şiddetli bir yanığınız varsa ve daha önce kimyasal bir peeling yaptırdıysanız bunu hekiminiz ile paylaşmalısınız..

lazer-dermabrazyon-icin-en-uygun-aday-kimdir

Dermabrazyon İşlemini Planlama

Ülkemizde yeterli tecrübeye sahip olmayan doktorlar tarafından kullanılabilecek olan dermabrazyon, basit bir prosedür olarak kabul edildiğinden, dermabrazyon olumsuz sonuçlara yol açabileceğinden, bu konuda gerekli eğitimi almış plastik bir cerrah bulmak hayati öneme sahipti. Çünkü dermabrazyon genellikle yüz veya vücudun hassas bölgelerine uygulanır.

İlk muayenede plastik cerrahınızla bu ameliyattan beklentilerinizi açıkça tartışmalı ve önerilerini dikkatlice dinlemelisiniz. Cerrahınızdan da bu işlem sonucunda elde edilebilecek sonuçları netleştirmesini istemeniz gerekir.

Cerrahınız, genel bir muayeneden sonra yüzünüzün fotoğraflarını çekecektir. Operasyonun detayları hakkında sizinle konuşacaktır ve elde edilebilecek riskleri ve sonuçları size anlatacaktır. Ayrıca iyileşme sürenizin ne kadar olacağını size söyleyecektir. Bu dermabrazyon işlemi, sosyal güvenliğin dışında tutulacağından, eğer estetik amaçlı kullanılıyorsa, tüm masraflar tarafınızdan karşılanacaktır. Bununla birlikte, bu müdahale kanser öncesi lezyonları tedavi etmek için kullanıldığında sağlık sigortası kapsamındadır.

Dermabrazyon Ameliyat Yeri Ve Kullanılan Anestezi Türü

Birçok plastik cerrah bu prosedürü hastane ortamında yapar. Bununla birlikte, bazı plastik cerrahlar bunu kendi muayenehanelerinde de uygulayabilirler. Tedavi edilecek yüzey alanı geniş olduğunda, seçim genel anestezidir. Bu durumda, tüm işlem boyunca uyuyacaksınız. Küçük alanların tedavisi lokal anestezi ve kavitasyon altında yapılabilir. Bu durumda, uyanık olacaksınız, ancak operasyon sırasında acı hissetmeyeceksiniz.

Dermabrazyon mekanik bir işlemdir. Genel lokalize veya genel anestezi altında yapılmalıdır. Genel anestezi kimyasal peeling için kullanılmaz. En derin kimyasal peeling dermabrazyon kadar derinlemesine temizlik yapmaz. Lazer ışın kullanılarak yapılan bir soyma işlemidir. Dermabrazyon, diğer yöntemlere tercih edilir, çünkü izlerin düzeltilmesinde en iyi sonuçları verir.

Bize Ulaşın

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

KVK Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum
Açık rıza beyanını okudum, anladım, kabul ediyorum