Kol Germe

Yaşlanma, deri kalınlığı ve esnekliğinin zaman içinde kaybı ile karakterize bir durum olup kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir.

Değişikliğe uğramış derinin sarkıklığı alttaki yağ, kas ve kemik dokularındaki değişime yani erimeye bağlı olarak artmaktadır. Normalde elastik lifler dermis denilen deri iç tabakasının %2-4'ünü oluştururken yaşlanma ile bu oran azalır ve deri esnekliğinin kaybına neden olur.

Genelde, yaşlanma genetik faktörlerin kontrolünde olan atrofi ile çevresel faktörlerin kombinasyonu sonucu gelişmektedir. Deri ve derialtı dokular atrofiye uğradıkça yer çekimi deriyi aşağı doğru çeker.

Deri kalitesinin iyi olup gevşemenin az olduğu ancak sarkmanın yağ kütlesindeki artışa bağlı olduğu olgularda uygun tedavi liposuction (vakum ile yağ emme) ameliyatıdır. Ancak fazla yağ dokusu ile birlikte deri sarkıklığı var ise liposuction tek başına yetersiz olacaktır. Bu gibi durumlarda kol germe ameliyatı yapılmalıdır.

kol-germe-1

Kol germe ameliyatı genel anestezi altında yapılabileceği gibi lokal veya bölgesel anestezi altında da yapılabilir. Cerrahın tercihi ve hastanın talepleri doğrultusunda, bırakılacak izin yeri belirlenerek gevşemiş deri kısmındaki fazlalık ve altında yatan yağ dokusu eksize edilir.

Aynı seansta gerekir ise kolun diğer bölgelerine liposuction'da yapılır. Cerrahın tercihine bağlı olarak bölgeye dren konarak kesi yeri dikilerek ameliyat sonlandırılır. Ameliyatın bitimi ile hastaya yaklaşık 20 gün kullanacağı özel kol korsesi giydirilir. Ameliyat sonrası 1 gün hastanede kalan hasta ertesi gün taburcu edilir.

Kol germe operasyonu iyileşme

Kol germe operasyonu sonrası çok fazla bir rahatsızlık duyulmaz. Hafif ağrılar basit ağrı kesicilerle giderilir. Ameliyat sonrası olası durumlar arasında ameliyat sahasında morarma ve şişme durumudur ki 1 hafta içinde toparlayacaktır. Banyo ameliyattan yaklaşık 4 gün sonra yara yeri problemi yok ise yapılabilir.

Hastanın 2 hafta kadar kol hareketleri sınırlandırılır ve 6 hafta kadar egzersiz yasağı verilir.

Komplikasyon olma ihtimali düşüktür. Enfeksiyon, kanama, skar da genişleme bunlar arasında sayılabilir.

Bize Ulaşın

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

KVK Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum
Açık rıza beyanını okudum, anladım, kabul ediyorum