Memenizin Büyüklüğü Sırt ve Boyun Ağrısı mı Yapıyor?

Ne yazık ki büyük memeler, büyük yaşanan ağrıları beraberinde getirmekte ve daha da büyük sağlık sorunları ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Aynadaki görüntümüz bizi ne kadar mutlu ediyorsa, o kadar olumlu ve kendiyle barışık kişiler haline geliriz. Yaşamayı sevmek, önce kendi bedenimizi sevmekten geçmektedir. Özellikle günümüzün güzellik anlayışından ayrı olarak, kendi bedenimizin aynadaki görüntüsünden mutlu olmamız ve kendimizi güzel hissetmemiz önemlidir. Bu bakımdan kadınlarda en sık görülen bedensel estetik şikayetler, memelerin istenmeyecek derecede büyük olması sonucu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca kadın vücudunda meme bölgesinin büyük olması, pek çok sağlık sorununu beraberinde getiren bir durumdur.

Kadınlarda büyük meme bulunması estetik bulunmayan görüntünün yanı sıra, sırt ve boyun ağrısı başta olmak üzere, şu sorunları da beraberinde getirmektedir:

 • İstenmeyen ve günlük hayat aktivitelerini olumsuz etkileyen bel ağrıları
 • Büyük memelerin sebep olduğu sürtünmeden kaynaklı olarak meydana gelen pişik veya enfeksiyon durumları
 • İstenmeyen ve kötü kokular oluşması
 • Yara haline gelen sütyen izleri oluşumu
 • Giysi seçiminin zor hale gelmesi

Büyük memeler, bütün bu unsurların yanı sıra aynı zamanda psikolojik birtakım sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Kadının görüntüsünü beğenmeme durumuna, uyum sorunu meydana gelebilmekte ve bu durum sosyal anlamda hayatı olumsuz etkileyebilmektedir. Örneğin, özellikle ergenlik döneminde aşırı büyüme gösteren göğüsler, birey olma aşamasında henüz topluma yeni adapte olurken, ciddi uyum sorunları meydana gelmesine sebep olabilmektedir.

Büyük Memeler ve Nedenleri?

Aynada göğüslerinize baktığınız zaman, meme uçlarınızın meme katlantı çizginizin üzerinde olması, sahip olduğunuz meme boyutunun normal nitelikte olduğu anlamına gelmektedir. Meme uçlarınızın katlantı çizgisinin seviyesine inmiş olması hafif derecede, bu çizginin altında olması ise ileri derecede sarkma olduğu anlamına gelmektedir. Özellikle dik durulduğu zaman tamamen aşağı bakan meme uçları olması, meme sarkmalarında meydana gelen durumun ağırlığını ve boyutunu göstermektedir.

Meme bölgesinde sarkma meydana gelmesinin nedenlerini genel olarak şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

 • Yaşlanmaya bağlı olarak meme dokusunda gevşeme ve azalma meydana gelmesi
 • Hormonsal nedenlerle meme dokusunda değişim yaşanabilmekte ve bu durum sarkmaya sebep olabilmektedir.
 • Gebelik ve ardından yaşanan doğum sürecinde memeler süt dolmaktadır. Bu durum yerçekimi ve sütün ağırlığı doğrultusunda sarkmayı beraberinde getirmektedir.
 • Emzirme sürecinde, süt dolan memeler boşalmakta ve bu durum beraberinde memelerde sarkmaya sebep olmaktadır.
 • Yerçekimi, meme sarkmasına sebep olan bütün faktörlere olumsuz etki oluşturmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatları Öncesi Değerlendirmeler

Meme küçültme ameliyatlarının uygulanabilir olması için en temel faktör, kişinin vücut gelişimini tamamlamış olmasıdır. Meme küçültme ameliyatları, vücut gelişimlerini tamamlamış 18-20 yaş sonrası kişilere uygulanabilmektedir. 18-20 yaş altındaki kişilerde uygulanacak meme ameliyatları, estetik ve hormonal olarak etkilenmelerine sebep olabilmektedir. Bu sebeple meme ameliyatları uygulanması için, tıbbi bir sorun bulunmadığı sürece vücut gelişiminin tamamlanması beklenmektedir.

meme-kucultme-ameliyatlari-oncesi-degerlendirmeler

Meme Ameliyatlarında Metot Seçiminde Temel Kriterler

Meme ameliyatı gerçekleştirilmesi için öncelikle birtakım kriterler üzerinden hareket edilerek metot geliştirilmesi gerekmektedir. Bu kriterler şunlardır;

 • Meme boyutu, uygulanacak meme küçültme ameliyatının temel metot kriteri olarak karşımıza çıkmaktadır. Her insanın vücutsal yapısı farklı olacağından, temel olarak kişinin sahip olduğu fizyolojik ve anatomik özellikler doğrultusunda, sahip olduğu meme boyutuna da uygun şekilde değerlendirme yapılması gerekmektedir. Yani, memenin büyük olması değil, kişinin fizyolojik yapısına göre boyutu ele alınmaktadır.
 • Meme başı ve meme kıvrımı arasında bulunan mesafe, bize sarkmanın niteliğini göstermektedir. -Meme dokusunda meydana gelen azalma, gevşeme ve elastikiyet kaybı uygulanacak metot açısından önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Meme cildinin özelliği, meme cildinin sarkmaya yatkın nitelikte olup olmadığını ve dolayısıyla hangi yöntem sonucunda etkili tedavi sağlanacağını ortaya koymaktadır.
 • Sahip olunan omuz-kalça genişliği, memelerin büyük olmasıyla vücutta oluşacak ağırlığa ve meydana gelecek sağlık sorunlarına işaret etmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatları

 • Genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır.
 • Meme bölgesine ters T şeklinde veya lolipop kesi metotları kullanılarak cerrahi müdahale gerçekleştirilmektedir.
 • Memenin büyüklüğüne göre süresi değişim gösterebilecek olan meme ameliyatları ortalama olarak 2,5-3 saat dilimi aralığında gerçekleşmektedir.

Ters T Kesi Uygulamasıyla Meme Ameliyatları

 • Memenin alt orta kısmına ters T şeklinde bir kesi atılarak cerrahi operasyon gerçekleştirilmektedir.
 • Uygulanan kesi yoluyla, meme bölgesinde bulunan fazla doku alınmaktadır.
 • Memenin üst bölgelerinden, süt bezi ve yağ dokuları çıkartılması yoluyla memenin hacminin küçültülmesi sağlanmaktadır. Böylece memede hacme ve fazla dokuya bağlı olarak oluşan sarkma ortadan kaldırılmaktadır.

Lolipop Kesi Uygulamasıyla Meme Ameliyatları

 • Meme ucunun çevresinin lolipop şeklinde bir kesi yapılması yoluyla gerçekleştirilen cerrahi uygulamalardır.
 • Memedeki fazla ve esnekliğini kaybetmiş doku alınarak, memenin hacim ve sıkılık kazanması amaçlanmaktadır.
 • Meme başı kişinin anatomik özelliklerine uygun olarak ve süt kanallarına da dikkat edilerek yukarı taşınmaktadır.

Vertikal Mammoplasti Uygulamasıyla Meme Ameliyatları

Bu yöntemle, ters T şeklinde iz oluşturmak yerine, meme başının etrafında ve meme başından aşağı inecek şekilde dik bir iz oluşturulmaktadır.

Vertikal Mammoplasti, her meme yapısına ve boyutuna uygun olmayan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çok büyük memelere uygulanamayan bu yöntem aynı zamanda deri elastikiyeti iyi olan memeler için uygun görülen bir yöntemdir.

Son dönemlerde, daha az iz kalması amacıyla bu yöntemin daha sık tercih edildiğini söyleyebilmekteyiz. Bu yöntem aynı zamanda meme altı çizgisi boyunca kesi yapmadan meme küçültme ameliyatı gerçekleştirmeye olanak sağlamaktadır.

Bize Ulaşın

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

KVK Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum
Açık rıza beyanını okudum, anladım, kabul ediyorum